ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

دنیای ارزهای دیجیتال دنیای جدید مالی است که روز به روز گسترده‌تر می‌شود. برای ورود به این دنیای جدید حتما باید به خوبی آموزش دیده باشید تا دچار ضرر مالی نشوید. کتاب های آموزش ارز دیجیتال می‌توانند شروع خوبی برای آشنایی با این حوزه باشند. همچنین کتاب‌های تخصصی و به روز این حوزه هم می‌توانند افراد حرفه‌ای‌تر را با مفاهیم پیچیده این بازار جدید بیشتر آشنا کنند. کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال در دسته کتاب‌های هوش مالی قرار می‌گیرند. با این تفاوت که این کتاب‌ها به صورت دقیق‌تر و تخصصی‌تر نوشته شده‌اند و تا حدی برای درک آن‌ها باید با تکنولوژی و دنیای دیجیتال آشنایی داشته باشید.

“هیچ سرمایه ‌گذاری یا تجارت بدی وجود ندارد، بلکه این سرمایه‌گذاران و کارآفرینان هستند که بد عمل می‌کنند.” رابرت کیوساکی

هوش مالی از نگاه رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی یکی از مشهورترین افرادی است که در کتابش به هوش مالی پرداخته است. او در کتاب “پدر پولدار، پدر بی پول” راه‌های ساده ای برای ثروتمند شدن در اختیار خوانندگان قرار داده است. رابرت کیوساکی هوش مالی را توانایی تولید ثروت می‌نامد. از نظر او افراد ثروتمند راهکارهای درآمدزایی را آموخته‌اند. ثروتمندان با استفاده از این روش ها روزانه به ثروت خود می‌افزایند. رابرت کیوساکی باور دارد افراد فقیر نیز نیازمند تلاش بسیاری هستند. او می‌گوید “اگر فقیران برای یادگیری روشهای درآمدزایی تلاش نکنند،تا ابد فقیر خواهند ماند.”

رابرت کیوساکی اعتقاد دارد که ثروت به تنهایی راهگشا نمی‌باشند. افراد ثروتمند بیش سایرین نیازمند داشتن هوش مالی هستند، چرا که آنها بدون‌ داشتن هوش مالی ثروت خود را به راحتی از دست خواهند داد.

از نظر وی پول نیازمند رفتار مناسب است. پول همچون برده ای برای انسان رفتار می‌کند و تقریبا هر چه انسان انتظار دارد را برای او فراهم می‌کند. اما اگر از هوش مالی برخوردار نباشیم این مسئله کاملا متفاوت خواهد بود.

هوش هیجانی چیست ؟

اغلب افراد داشتن IQ بالا را دلیل اصلی موفقیت در زندگی و کسب و کار و تحصیلات خود می‌دانند.
اما حقیقت امر این است که چیزی که شما را از سایرین جدا می‌کند و به شما کمک میکند تا آینده ای
درخشان برای خود بسازید، هوش هیجانی یا همان EQ است. اما هوش هیجانی چیست ؟
به طور خلاصه، هوش هیجانی در نحوه مواجهه شما با افراد و شرایط مختلف خلاصه می‌شود.
به همین دلیل همه ما باید برای تقویت هوش هیجانی برنامه‌ریزی کنیم.
چرا که بدون شک موفقیت ما در زندگی در گرو روابطی‌است که با سایر افراد در جامعه داریم.
پس هرچه افراد را بیشتر و بهتر درک کنیم، آینده‌ای درخشان تر در انتظارمان خواهد بود.
افزایش تمرکز و کنترل ذهن یکی دیگر از فواید توجه به هوش هیجانی است.
در ادامه ۵ شاخه اصلی هوش هیجانی و سایر زیرشاخه های آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

هوش هیجانی چیست ، دسته اول: خودآگاهی

اولین زیر مجموعه هوش هیجانی، خودآگاهی است. برای رسیدن به آرزوها و اهداف خود، باید ابتدا یاد بگیریم که هرکدام از احساسات ما چه معنا و مفهومی دارند. قدرت تجزیه تحلیل احساسات کلید موفقیت شماست.
خودآگاهی به معنای این است که هربار احساسات در شما برانگیخته شدند، بدانید از کجا سرچشمه می‌گیرند و در مرحله بعد چگونه باید با آنها برخورد کرد. برای مثال اگر شخصی را ببینید که از او خوشتان نمی‌آید، قطعا احساس خوبی در مورد او نخواهید داشت و همین موضوع می تواند بر روی عملکرد مغز شما تاثیر بگذارد. اما عوامل یا عامل موثر بر خودآگاهی به عنوان یکی از زیر شاخه‌های هوش هیجانی چیست ؟

خودآگاهی در هوش هیجانی

۱- آگاهی از احساسات

۲- اعتماد به نفس

دسته دوم: خودگردانی

خودگردانی به معنای این است که فرد بتواند با انجام اقداماتی احساسات خود را به خوبی کنترل کند.
ما انسانها هر وقت با احساسات خود روبرو می‌شویم، به سختی می‌تواینم رفتارهایمان را کنترل کنیم.
به همین دلیل هم اغلب موارد تصمیماتی می‌گیریم که بعدا از انجام آنها احساس پشیمانی میکنیم.

برای مثال من خودم را آدمی منطقی می‌دانم که همیشه سعی می‌کند از دریچه منطق به اتفاقات نگاه کند و تصمیم گیری هایم غالبا بر اساس منطق است و نه احساسات. اما بارها این اتفاق افتاده که تمام محاسبات و افکار از پیش تعیین شده و به ظاهر منطقی من، با یک اتفاق احساسی از هم فرو پاشیده و تصمیم من در آخرین لحظه عوض شده است.

هوش هیجانی و کنترل شخصی

برای مواجهه با این مشکل، ما باید اول یاد بگیریم که چگونه پالس های منفی‌ای که از برخی اتفاقات احساسی و عاطفی سراغمان می‌آیند را به امواج مغزی مثبت تبدیل کنیم.
مثلا یکی از احساساتی که می‌تواند آثار مخربی برای ما و اهدافمان داشته باشد، اضطراب است.
برای کاهش استرس و اضطراب بهتر است که به راهکارهایی مثل دعا کردن و آموزش مدیتیشن روی بیاورید.
برای بهتر فهمیدن این موضوع که هوش هیجانی چیست و چه کاربردهایی دارد، حال به بررسی زیرشاخه های هوش هیجانی می‌پردازیم:

۱- کنترل کردن خود

۲- اعتماد پذیری

۳- نقش وجدان

۴- سازگاری

۵- نوآوری

هوش هیجانی چیست ، دسته سوم: انگیزه

هیچ خودرویی بدون سوخت حرکت نمی‌کند. بدون شک نقش انگیزه هم برای رسیده به هر هدفی مثل بنزین است برای خودروی ما. همانطور که بدون بنزین نمیتوانید با خودروی خود به مقصد مسافرت تان برسید.
بدون انگیزه هم شما قادر نخواهید بود که به اهدافی که از پیش تعیین کرده اید جامه عمل بپوشانید.
بهترین راه افزایش انگیزه، مثبت اندیشی است. اما نقش مثبت اندیشی در افزایش انگیزه و کمک به هوش هیجانی چیست ؟

انگیزه در هوش هیجانی چیست

گرچه بسیاری از افراد تاثیر مثبت اندیشی را بیشتر شبیه یک افسانه می‌دانند، اما بدون شک رفتار شما در قبال اتفاقاتی که برایتان می‌افتند نقشی کلیدی در افزایش انگیزه شما خواهد داشت.
مثلا من در شروع کارم بارها با مشکلاتی مواجه شدم که تا حدودی من را از ادامه راه و رسیدن به اهدافم ناامید کردند. اما با تغییر شکل دادن این اتفاقات بد و تغییر زاویه دید و نوع نگاهم به هریک از این مشکلات، توانستم به خوبی آن ها را پشت سر بگذارم و قدم به قدم به سمت موفقیت و رسیدن به اهدافم حرکت کنم. کافیست به این مسائل و مشکلات به دید یک تمرین نگاه کنید. آنگاه هیچ اتفاقی نمی‌تواند پای شما را در راه رسیدن به اهدافتان سست کند. در ادامه برخی از از عواملی که سبب افزایش انگیزه شما می‌شوند را معرفی می‌کنیم.

۱- میل به موفقیت

۲- تعهد

۳- آماده به رزم باشید

حتما همه شما این ضرب المثل را شنیده اید که “شانس دوبار در خونه آدمو نمی‌زنه” .
برخی فرصت ها به سرعت برای شما پیش می‌آیند و به همان سرعت هم از دست می‌روند.
یکی از راه‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند تا از فرصت سوزی جلوگیری کنید، این است که همیشه برای موقعیت هایی که ممکن است برایتان پیش بیایند آماده باشید. اما فراموش نکنید که مهمترین اصل استفاده از هوش هیجانی چیست . شما باید قبل از هر تصمیم ابتدا به خوبی در‌مورد آن فکر کرده و ذهنتان را آماده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + پانزده =